Morganville

Real RPG

AcasaCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

You have to belive in someone

In jos 
AutorMesaj
Roselyn Von. Silver

Data de înscriere : 01/06/2012
Varsta : 24

MesajSubiect: You have to belive in someone   Vin Iun 01, 2012 11:38 am

Se plimba linistita prin oras, cu mainile in hanoracul negru - fara fermoar - cu semnul de la "Monster" pe fata, verde. Avea castile in urechi ascultand o melodie de-a ei, parul rosu si scurt pana la umeri era lasat liber iar ochii ei verzi priveau plictisiti biblioteca de care se apropria acum. Se cauta prin buzunarul de la bugii negrii stramti si isi privi telefonul. Era abea 16:30 iar afara deja se inorase.
Cred ca o sa ploua.isi spune plictisita in minte privind cerul.
Se oprise la capatul scarilor oftand scurt apoi intra in biblioteca incepand sa se plimbe pe acolo. Nu stia ce vroia defapt dar, mai tot timpul si-l petrecea acolo neavand prieteni.
Ofta scurt si se opri la o masa de langa fereastra si privi afara la oamenii care mergeau pe strada, alaturi de vampiri, fara sa le fie frica de ei. Isi rezema barbia in palma amintindu-si ca, pe vremea ei, daca oamenii auzeau numele de "vampir" se duceau dupa ei sa-i arda pe rug, sa-i extermine. Era ca un fel de Holocaust doar ca, ei erau exterminati pe loc, nu chinuiti.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Edward Miller

MesajSubiect: Re: You have to belive in someone   Vin Iun 01, 2012 1:45 pm

Fiind acea zi in care Edward simtea nevoia sa se cultive putin, sa se relaxeze cu un roman de dragoste din care avea sa se inspire, probabil, pentru o noua pictura sau linie melodica, isi parasi casa indreptandu-se spre biblioteca. Imbracat tot in negru, culoarea lui preferata, cu o pereche de pantaloni usor stramti de care atarnau un micut lant, un tricou cu un decolteu in V prelung si mulat pe corp, incerca sa nu iasa prea mult in evidenta si sa nu dea importanta oamenilor ce-l priveau curiosi. Intra in cele din urma in biblioteca, salutand politicos bibliotecara, zambindu-i sarmant caci o cunostea de foarte mult timp si ii era draga. Se indrepta spre unul din rafturi, privindu-l atent, intrebandu-se ce carte sa aleaga. pe majoritatea le citise insa fusese anuntat ca noi volume au fost aduse; o adevarata incantare pentru el. Alese in cele din urma o carte, tinand-o in mana, indreptandu-se spre locul lui retras unde statea mereu: ultima masa de la geam. Isi puse cartea pe masa, deschizand-o si incepand sa citeasca, ca apoi sa o tinea doar cu o mana si sa se lase cu scaunul pe spate, stand picior-peste-picior.

Sus In jos
Roselyn Von. Silver

MesajSubiect: Re: You have to belive in someone   Vin Iun 01, 2012 1:56 pm

Ramasese cu privirea indreptata spre geam, amintindu-si de trcutul ei si de "aventurile" de care avusese parte de-a lungul anilor, secolelor.
A fost trezita din visare de catre bibliotecara. Isi scoate castile din urechi si ii zambeste cald. O stia pe doamna si i se parea ce-a mai draguta batranica pe care o cunoscuse. Se ridica fiind putin mai inalta ca ea continuand sa o priveasca. Ii intinde niste carti mai groase si mai grele rugand-o sa se duca ea in spate sa le puna pe la locul lor pentru a ea era prea obosita sa se mai urce pe scara sau sa mai mearga atat de mult. Rose accepta sa o ajute, cu zambetul pe buzele usor rosii.
Isi opreste muzica si se duce in spate luand scara tragand de ea pana ajunge unde trebuia. Bibioteca era constuita in stil vechi deci, rafturile erau inalte pana aproape de tavan si era greu sa ajugi sus fara scara. Se urca avand grijsa sa nu scape nici o carte si inepe sa le puna pe la locul lor. Cand termina, observa o carte rosie care iesi mult in evidenta dar, cand trase de ea, cazu o carte grea.
Ups.spune incet coborand repede observand ca, cartea, a cazut langa o masa unde statea cineva.Ma scuza-ti, nu am vrut sa va sperii sau sa va deranjez.ii spune usor copilaroasa ranjind nevinovata luand cartea grea de jos apoi privindu-l.
Sus In jos
Edward Miller

MesajSubiect: Re: You have to belive in someone   Vin Iun 01, 2012 2:06 pm

Isi indrepta privirea spre cartea ce cazuse langa masa lui, fara a reactiona intr-un alt mod. Slabe sanse ca ceva sa-l mai poata speria acum, la cate vazuse si facuse in toti acesti ani. Isi indrepta privirea spre fata ce ii vorbise, zambindu-i indulgent, la fel de sarmant cum ii era obiceiul.
-Nu te teme, nu m-ai deranjat deloc si nici nu m-ai speriat. Lasa-ma sa te ajut.
Isi lasa cartea de-oparte, ridicandu-se de pe scaun. Lua cartea din mana fetei, parand cam grea pentru cineva atat de delicata precum ea. Urca scara, stiind unde ii era locul acelei carti. O citise si pe-aceasta, mai mult din lipsa de ocupatie. Dupa ce termina, cobora si puse scara de-oparte, astfel asigurandu-se ca nu va incurca pe nimeni, si in nici un caz pe batranica lui pretioasa. Isi indrepta privirea spre fata, continuand sa-si mentina pe buze acel zambet.
Sus In jos
Roselyn Von. Silver

MesajSubiect: Re: You have to belive in someone   Vin Iun 01, 2012 2:14 pm

Zambi incet lasand-ul sa o ajute cu cartea apoi il privi in ochi avand cealalta carte in mana. O auzi pe batranica intreband-o daca e bine si ii raspunde chicotind incet ca: "nu a omorat pe nimeni". Isi intoarce privirea spre baiat si zambeste pur si simplu. Nu stia de ce tot zambea in ziua aia dar, parca se saturase sa fie totul monoton in jurul ei.
Eu sunt Rose.se prezinta zambind usor intinzand mana spre el.
Ce putea si ea sa faca? Chiar daca avea o carte in mana, pe care nu o citise si nu stia despre ce era vorba in ea, vroia sa zambeasca si sa vorbeasca cu cineva. Ar fi printre primele dati cand lasa deoparte o carte de citit ca sa vorbeasca cu cineva, ea fiind de obicei retrasa si inchisa. Il analiza putin pe baiat, fiind atenta la fiecare detalliu ramanand apoi cu privirea la ochii sai.
Sus In jos
Edward Miller

MesajSubiect: Re: You have to belive in someone   Vin Iun 01, 2012 2:23 pm

Observandu-i mana intinsa, acesta i-o cuprinse tandru intr-a lui, sarutand-o intr-un mod foarte galant. Poate ca era inca prin in vremurile vechi, aristocratice, cand asa trebuia sa te comporti cu ofata, insa nu-l deranja deloc. Manierele erau cele mai pretioase lucruri la un barbat, dupa parerea lui, si trebuia mentinute.
-Eu sunt Edward, incantat de cunostinta.
Ii dadu drumul la mana, in timp ce acesta se apropie de masa unde-si avea cartea, si mai exact la scaunul gol din fata lui, tragandu-l putin in timp ce o privea pe fata.
-Nu ai dori sa-mi ti putina companie? Asta, desigur daca nu te deranjeaza sau ai altceva de facut.
Rare erau momentele in care invita pe cineva sa stea la masa cu el cand era intr-un astfel de loc, insa prezenta fetei era una linistitoare si foarte placuta, asa ca facu o exceptie.

Sus In jos
Roselyn Von. Silver

MesajSubiect: Re: You have to belive in someone   Vin Iun 01, 2012 2:31 pm

Rosi usor cand ii saruta mana si inclina usor din cap apoi se aseza pe scaun lasand cartea pe masa.
Nu ma deranjeaza. Cand se inchide biblioteca o mai ajut pe bibliotecara sa puna cartile pe la locul lor dar, mai este mult pana la 8.ii spune incet privindul.
Isi intoarce privirea spre cartea din fata ei, trecandu-si usor degetele able peste coperta rosie, usor lucioasa. Incepu sa o analizeze usor dandu-si seama ca e prima data cand o vede. Observa micuta piatra din mijlocul copertii dar, refuza sa o deschida sau sa o citeasca. Isi scutura usor capul apoi il privi pe Edward calma.
Afara incepu sa ploaia iar toata lumea se grabea sa ajunga la adapost ca sa nu se ude sau sa nu raceasca. Ei stateau bine mersi ca caldura, fara nici un stres. Privi putin ploaia de afara zambind usor apoi isi intoarce privirea verzuie spre baiat.
Sus In jos
Edward Miller

MesajSubiect: Re: You have to belive in someone   Vin Iun 01, 2012 2:39 pm

Se aseza si acesta in cele din urma la masa, tragandu-si cartea mai aproape de el, insa fara a reincepe sa o citeasca momentan.
- La fel voi face si eu. I-am promis bunicii ca o voi ajuta sa curete de praf cartile din vechea arhiva. Rafturile sunt mult prea inalte pentru ea iar scara nu este deloc sigura si nu as vrea sa pateasca ceva.
Vorbi calm, fluent, dictia lui fiind perfecta. De cand o vazuse prima data, Edward realiza ca fata nu era o simpla fiinta, ci era un vampir asemenea lui. Oricum, nici om daca ar fi fost nu l-ar fi deranjat lucrul asta. Nu avea nimic cu ei, atata timp cat nu se incadrau in aceea categorie pe care o detesta. Privi spre cartea aleasa de fata, zambind larg.
-Ah, o carte foarte buna si interesanta. Observ ca ai gusturi in legatura cu povestile nemuritoare.

Sus In jos
Roselyn Von. Silver

MesajSubiect: Re: You have to belive in someone   Vin Iun 01, 2012 2:47 pm

Il privi cu o spranceana ridicata apoi privi putin cartea.
Imi place sa citesc dar, nu toate cartile pe care le-am citit au fost bune. La asta ma atras coperta.ii spune incet apoi il privi din nou.Dupa felu in care ai descris-o, insemana ca ai citit-o deja. Eu abea acum o vad.ii spune chicotind incet.
Incerca sa vorbeasca cat mai normal dar, accentul ei de rusoaica se simtea. Intr-un fel, ii placea asta mai ales cand oamenii isi dadeau seama ca nu erau toti dintr-o singura tara. Intalnise multe persoane din Germania si acum vroia sa cunoasca lume si din alte tari.
Vi des pe aici, nu?il intreba privind spre cartea lui.
Auzi cateva rasete ce copii care se indreptau spre iesire, batranica care ofta stand la biroul ei de la intrare si in rest, liniste. Batranica era singura persoana care-ia ii mai batea inima in acea biblioteca ei doi fiind, vampiri. Simtise ce era baiatul cand ii saruta mana dar, pe ea n-o deranja.
Sus In jos
Edward Miller

MesajSubiect: Re: You have to belive in someone   Sam Iun 02, 2012 1:40 am

-Da, am citit-o acum ceva timp. Este o carte foarte buna si crede-ma cand iti spun ca merita sa fie citita si de tine.
Isi indrepta privirea spre batranica lui ce oftase, intrebandu-se oare ce gandea. Stia ca mult nu prea mai avea de trait, nu atat de mult ca si ei doi, si ii va lipsi groaznic de mult. Biblioteca nu va mai fi la fel fara ea, era constient de asta insa nu avea ce face. Ii observa accentul de rusoaica a fetei, parandu-i-se foarte interesant, ranjind chiar slab in coltul gurii. Ii statea foarte bine cu el.
-Da, cat de des posibil. Uneori stau zile intregi aici fara sa imi pese de restul lumii si lucrurilor. Dar tu?
O privea atent, fara sa clipeasca, ducandu-si uneori privirea si pe geam sau in carte caci nu era chiar politicos sa te holbezi intr-una la o domnisoara.

Sus In jos
Roselyn Von. Silver

MesajSubiect: Re: You have to belive in someone   Sam Iun 02, 2012 3:28 am

Il privi usor uimita apoi zambi.
Interesant faptul ca nu ne-am intalnit pana acum.ii spune continuand sa-l privesca.Biblioteca a devenit o a doua casa, daca ii pot spune asa iar bibliotecara imi este ca o bunica pe care n-am avut-o.ii spune intorcandu-se intr-o parte cat sa o poata privi si pe ea.
Intr-un fel, era adevarat. Cand era mica, mama sa ii spusese ca bunica nu mai era alaturi de ea de mutl timp. Murise intr-un atac asupra satului in care se nascuse dar, mereu a stiut ca, daca nu era acolo cu trupul, nu insemna ca sufletul era plecat de langa ea.
Ii zambi dulce facandu-i cu mana apoi luand cartea in mana rasfoind-o putin. Ochii sa-i verzui citira cateva titluri apoi o pune la loc pe masa.
Este un loc linistit, lipsit de rautatea de afara.spune incet privind rafturile inalte.
Sus In jos
Edward Miller

MesajSubiect: Re: You have to belive in someone   Sam Iun 02, 2012 3:36 am

-Asa este. Un asemenea loc poate deveni usor o a doua casa pentru oricine. Ador mirosul acela de hartie veche, imi aduce aminte de vechile vremuri cand am copilarit in marea biblioteca din Venetia. Un loc memorabil, cu siguranta. Iar batranica nu iti este doar tie bunica, ci si mie. Este o femeie foarte aparte, cum rar mai intalnesti.
O privi pe batranica, zambindu-i larg si plin de afectiunea pe care o simtea pentru dansa. Isi lasa privirea asupra cartii, incepand sa citeasca, dorind sa isi continue lectura insa asta nu insemna ca discutia luase sfarsit. Avea atentie distributiva si se bucura de acest lucru.
-Cred ca am fost prea captivat de carti de nu te-am observat, insa mi-e greu sa cred asta caci eu frumusetea o observ cel mai repede.

Sus In jos
Roselyn Von. Silver

MesajSubiect: Re: You have to belive in someone   Sam Iun 02, 2012 3:46 am

Isi intoarce privirea spre el chicotind incet, rosind usor. Semana mult cu printii din vremea cand ea trecuse prin Venetia. Asta se intampla dupa mult timp de cand ea fusese transformata si calatorise mult prin lume dar, mereu i-a placut sa viziteze Venetia si Rusia.
Cand eram mica, mama obisnuia sa-mi citeasca din cartile scrise de vrajitoarele din sat. Ala e un miros care, mai mult ca sigur, nu ti-ar placea sa-l simti.ii spune chicotind apoi se ridica auzind clopotelul de la biroul btranicii.Scuza-ma putin.spune usor apoi se indrepta linistita spre birou.
Bibliotecara ii da o faie alba, mai lunga, pe care erau scrise titlurile unor carti de care avea nevoie un domn de langa intrare. Il privi cu coada ochiului vazand imbracamintea lui si ramane putin uimita. Din cate stia ea, imbracamintea cavalereasca nu se mai purta de secole. Ridica incet din umeri apoi se intoarce la baiat stiind ca pe rafturile de acolo erau cartile care ii trebuiau ei.
Renascentism...spune incet urcand pe scara.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: You have to belive in someone   

Sus In jos

You have to belive in someone
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Morganville :: City :: Biblioteca-
Mergi direct la: