Morganville

Real RPG

AcasaCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Come little children

In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Roselyn Von. Silver

Data de înscriere : 01/06/2012
Varsta : 24

MesajSubiect: Come little children   Mar Iun 05, 2012 11:54 am

Pe la 12 noaptea, in mod normal lumea doarme, ei bine, nu si Rose. Ea se plimba linistita prin oras, privind cladirile inalte, unele casute mai mici si mai dragute. Nu stia unde mergea, nu avea nici un loc anume in cap asa ca, se lasa dusa de propriile picioare care, intr-un final o purtara la Stanci. De obicei venea acolo cand vroia sa deseneze dar, in seara aia vroia doar putina liniste si sa scape de lumea nebuna din oras.
Se urca pe cateva stanci apoi se aseza - pe una mai mare si mai sus - turceste. Avea niste blugi negrii stramti, si un tricou verde, putin mulat si in picioare avea o perehce de ghete negre din piele. Parul rosu era lasat liber in timp ce ochii sa-i verzi erau scosi in evidenta de discretul machiaj negru.
Era racoare afara si simti si ea acel vant rece care batea unde statea dar, nu prea o deranja, daca o sa-i fie frig, va face un foc de tabara - nu ca ar fi prima data.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Charles Rosser

Data de înscriere : 05/06/2012

MesajSubiect: Re: Come little children   Mar Iun 05, 2012 12:02 pm

Alerga la o ora tarzie in noapte. Probabil era 12 noaptea. Nu avea de unde sa stie mai exact. Stia doar ca plecase la ora 10 de acasa. Alerga noaptea sau dimineata devreme pentru ca era racoare si putea sa-si vada respiratia in forma de aburi. Era pe traseul lui obijnuit: alerga ce alerga, ieseam din oras, se ducea la stanci, facea putin pe grozavul pe acolo si pleca , tot alergand cat putea de repede, spre casa.
In urechi canta melodii linistite ca de dimineata la cafea. De la soundtrackul din Mafia II, canta acum Linkin Park - Valentines day. Nu stia ca avea melodia asta.
Ajunse la staci si incepu sa le catere si sa le coboare in viteza sarind ca o broscuta. Se intinse obosit pe una mai comoda si incepu sa priveasca cerul plin cu stele. Absent, incepu sa-si trosneasca oasele de la incheieturi, gat si spate.
Sus In jos
Roselyn Von. Silver

MesajSubiect: Re: Come little children   Mar Iun 05, 2012 12:08 pm

Era liniste si pace, atat in mintea ei cat si pe langa ea. Trase adanc aer in piept apoi inchide putin ochii si ii deschide cand aude de departe pe cineva alergand. Ridica o spranceana privindul pe baiat, auzindu-i inima cum bate si respiratia. Deci era om; nu se astepta sa vada oameni pe acolo la o ora tarzie pentru ca multora le era frica sa meagra pe acolo pentru ca, aceea era o zona de vanatoare pentru animale, destul de buna iar vampirii mereu vanau caprioare sau cine stie ce alte animeale, pe acolo.
Chicoteste incet cand el vede cum sare pe acolo apoi se intinde pe o stanca. Se intoarce cu fata la locul unde statea si il privea zambind usor.
Sus In jos
Charles Rosser

MesajSubiect: Re: Come little children   Mar Iun 05, 2012 12:17 pm

Isi oprise MP4. Dar in cap ii canta intr-una melodia aia. Se ridica in picioare si isi trosni spatele zgomotos.
My insides all turn to ash
So slow

Canta acum cu voce tare. Ridica mainile sa se intinda, dar le opri in aer. Se intoarse usor cu mainile inca in aer si zari o fata roscata, dar ce mai roscat, uitandu-se la el. Ii zimbi si ii facu cu mana. Se intoarse cu tot corpul.
-Nici tu nu ai somn?
Era destul de ciudat sa vada pe cineva la ora care credea el ca e. Mai ales o fata singura. Se gandi ca poate prietenii ei erau pe undeva prin apropriere.
Sus In jos
Roselyn Von. Silver

MesajSubiect: Re: Come little children   Mar Iun 05, 2012 12:24 pm

Zambeste si ii face cu mana apoi se ridica in picioare si sare pe o stanca mai aproape de el, asezandu-se din nou turceste.
And blow away as I collapsed/ So cold.continua fata chicotind incet.Nu. M-am gandit ca poate aici o sa ma linistesc putin. Dar tu? Iti place sa alergi noaptea?il intreaba zambind privindul in ochi.
Macar era singura, fara nimeni cu ea. Ori cum, nu avea ea prea multi prieteni dar, nu o deranja, mereu a stat singura si nu o deranjeaza atat de mult singuratatea. Mai cunoscue cativa oameni pe la cursuri - in cele 2 saptamani in care trecuse pe la cursuri - dar, nu tine legatura cu ei pentru ca i se pare, inutil.
Sus In jos
Charles Rosser

MesajSubiect: Re: Come little children   Mar Iun 05, 2012 12:34 pm

Chicotii undeva in adancul gatului. Se aseza pe o piatra undeva langa ea tot turceste.
-Si da si nu. Imi place sa alerg, dar imi place racoarea. Ma rog, frigul. Urasc cauldura Se uita undeva peste umarul ei cand vorbi. Ii placea mai mult iarna decat vara. Pentru ca iarna era frig si zapada si iar frig. Ii placea senzatia care i-o dadea mainile lui reci. Le simtea reci si anormale, le vedea albe sau aproape vanete, dar nu il deranjeau. Ii placeau la nebunie.
Isi indrepta atentia asupra fetei. Tot i se parea "suspect" ca era singurica, doar ea afara la ora ...
-Ai idee cat e ceasul ? Stiu ca am plecat de la 10 de acasa. Ar trebui sa-mi cumpar un ceas bombanii ultima parte.
Sus In jos
Roselyn Von. Silver

MesajSubiect: Re: Come little children   Mar Iun 05, 2012 12:47 pm

Zambi si-l privi adanc in ochi, asa cum facea cu toata lumea.
Si mie imi place mult iarna. E totul alb si atat de linistitor si nu e cald. Uite, in seara asta e chiar racoare.ii spune simtind o alta adiere rece a vantului.
Il privi cateva clipe ca mai apoi sa se uite la copacii din spatele lui apoi sa-i indreptre privirea verzuie spre ceasul de la mana stanga, amintindu-si ca o intrebare cat e ceasu.
Este 12:30.ii spune apoi isi ridica privirea spre el.Nu-mi spune ca tu alergi pe la 10 pe aici.ii spune usor uimita apoi isi da incet o palma peste cap.Manierele mele sunt acasa, eu sunt Roselyn, dar imi poti spune Rose.ii spune zambind usor intinzand mana sa albacioasa spre el.
Sus In jos
Charles Rosser

MesajSubiect: Re: Come little children   Mar Iun 05, 2012 1:11 pm

-Charlie spuse si ii strase mana. Se uita ca prostit cand afla ca era 12:30. Era afara de 2 ORE SI 30 DE MINUTE ?!??
-Se pare ca da. Alerg de doua ore si treizeci de minute. Uimitor, stiu. Se pare ca rezistenta ii crestea. Inainte, onosea dupa o ora si jumatate. Acum rezista cu o ora mai mult.
Murea de cald. De la cat alergase, credea si el ca murea de cald. Isi deschie pana jos hanoracul si lasa la vedere maieul negru cu semnul scorpionului de culoare albastru pe el. Iubea acel tricou.
Isi ridica privirea si ii zambi stramb roscatei
Si tu ce faci pe aici? Miscare? chicoti usor
Sus In jos
Roselyn Von. Silver

MesajSubiect: Re: Come little children   Mar Iun 05, 2012 1:17 pm

Ii privi maieul dandu-si seama ca era un scorpion, zodia sa. Isi ridica privirea spre baiat si zambi usor.
Incantata.ii spune apoi isi retrage usor mana.Nu prea, in seara asta am venit sa ma linistesc si sa scap de nebunia din oras. Incerca sa respiri mai usor si sa stai linisit, n-o sa-ti mai fie cald in scurt timp.ii spune dandu-si seama ca ii era cald.
Era din cauza a doua ore de alergat. Hmm...interesant, rezista unui om tot creste pe zi ce trece, dar stia deja asta pentru ca, atunci cand era om - acum mii de secole - se antrena cu tatal ei iar viteza, agilitatea si rezista ei, cresteau pe zi ce trecea.
Fac destula miscare pe scena.ii spune chicotind incet.Imi place sa alerg, asta cand n-am ce face.termina ea de spus privindu-l in ochi.
Sus In jos
Charles Rosser

MesajSubiect: Re: Come little children   Mar Iun 05, 2012 1:25 pm

Se uita pe sub gene cand spuse sa respire mai usor. Ok, poate si-a dat seama ca se descheiase.
-Stiu cum e o nebunie din oras. Am locuit in New York City. Acolo da nebunie, agitatie si restu. Bine, era placut. La ora asta orasul ala e inca plin de viata si asta imi place la el. Isi aduse aminte lucrurile care le facea cu surioara lui vinerea seara. Cafenel, baruri, cluburi sau teatru. Inainte sa gandeasca ca ii era dor de ea mediat la ce spuse fata.
-Scena? Canti sau ce faci pe scena?
Sus In jos
Roselyn Von. Silver

MesajSubiect: Re: Come little children   Mar Iun 05, 2012 1:32 pm

Dap, sunt cantareata si am o trupa. Uneori mai dansez cu cativa tipi, sa vezi atunci miscare. Ce faci tu pe aici e mic copil in comparatie cu colegrafia lor.ii spune razand usor privindu-l.
Poate ar trebui sa o i-a mai usor cu sfaturile despre sanatatea lui. Nu prea vroia sa-i spuna de pe acum ca era era vampir, poate lui nu-i placeau si poate pe el il enervau sau cine stie ce altceva. Ori cum, parea o fata normala, inafara de pielea albicioasa si rece, in rest, totul era ok.
Sa mergi in Rusia cand este vre-un festival, sa vezi atunci agitatie, pana la 6-7 dimineata nu se termina. Am prins festivaluri care au durat vre-o 3-4 zile.ii spune amintindu-si de vremea cand inca locuia in Rusia si mergea la fiecare concert, festival, piesa de teatru, film, orice tinea de spectacol, ea era acolo mereu.
Sus In jos
Charles Rosser

MesajSubiect: Re: Come little children   Joi Iun 07, 2012 10:11 am

-Mmm, cantareata zici.
Respecta oamenii care aveau voce, poate pentru ca el, daca incerca sa cante incepeau sa urle cainii. Ceea ce era sinistru si bizar.
-Cred si eu ca ce fac eu pe aici nu e nimic. Eu fac miscare ca sa mai clatesc si eu ochii in afara de laptop. Sunt scriitor si stau non-stop cu ochii in calculator. Nu imi place sa scriu de mana, spuse ultima parte ducand un deget la buze in semn sa nu spuna la nimeni si ii facu cu ochiu razand.
Sus In jos
Roselyn Von. Silver

MesajSubiect: Re: Come little children   Joi Iun 07, 2012 10:23 am

Rase incet si zambi usurel. Scriitor, avea respect pentru ei; munca lor, o facea pe ea sa se simta mai bine. Citise multe carti, foarte multe carti, la viata ei si nu exista poveste in care sa nu se regaseasca in cel mai nesemnificativ personaj sau in cel mai puternic.
Nu e bine pentru ochii tai, ar trebui sa iesi mai mult afara si sa scri cand chiar simti ai inspiratie.ii spune gandindu-se la cuvantul "Muza", asta i-a venit in cap.De ce nu-ti iei un notebook si iesi in parc sa scri? Asa o sa te simti mai bine, iesi la aer curat si o sa alergi doar asa ca sa te intreti.ii spune zambind incercand sa-l ajute.
Nici modernizarea aceea nu era buna, prea mult calculator iti strica ochii. Ea nu avea problema asta dar, vazuse cazuri in care copii de 10-11 ani stateu toata ziua cu ochii in calculator si dupa ceva timp, incepea sa-i doara capul si ochii tot mai des. Era urat asa ca, vroia sa-l ajute pe Charlie.
Sus In jos
Charles Rosser

MesajSubiect: Re: Come little children   Joi Iun 07, 2012 10:29 am

Problema cu ochii. O stia prea bine. Se speria mereu cand, adormea pe canapea cu laptopul in brate, si se ducea la baie si dadea nas in nas cu reflexia lui in oglinda. Avea ochii rosii si cand il plesenea peste cap inspiratia si ideile nu se mai oprea din scris 2 zile. Mereu uita sa manance. De asta avea mereu un baton Lion la el.
Batonul Lion!!
Baga mana in buzunarul de la hanorac si scoase de acolo un Lion si un Snikers.
-Vrei un Lion sau Snikers? intreba aratandu-i-le pe amandoua. Nu ii placea sa manance singur. De asta probabil nici nu prea se omora cu mancatul. Cand era cu prietenii baga in el de parca avea 3 stomacuri.
Sus In jos
Roselyn Von. Silver

MesajSubiect: Re: Come little children   Joi Iun 07, 2012 10:40 am

Chicoti incet si lua batonul Snikers din mana si ii multumi politicos. Invatase mereu sa fie politicoasa, sa refuze cand nu vroia ceva, sa multumeasca cand i se oferea ceva si sa ofere dragoste celor care meritau. Asta era un defect de-al ei, se atasa repede de lume dar, a invatat, cat de cat, sa nu mai faca asta.
Daca nu ma asculti, o sa am grija personal sa iesi afara si-ti pun notebool-ul meu in brate daca te trasneste inspiratia cand iesi afara.ii spun razand muscand din baton murdarindu-se putin, cu caramel, in coltul gurii.
Se sterge repede apoi continua sa se uite la baiat gandindu-se pe carti si la muzica. O carte poate fi o melodie de 3-4 minute. Cu un videoclip bun, o trupa buna si gata, poveste de dragoste devine ceva mai interesanta.
Sus In jos
Charles Rosser

MesajSubiect: Re: Come little children   Joi Iun 07, 2012 10:50 am

Se inecase cu Lionul cand auzi fraza cu notebook-ul si iesitul afara. Facu ochii mari si tusi de cateva ori. Isi dadu cativa pumni in piept. La naiba! Ii ramase-se o bucatica din napolitana in gat.
-Hehe. Foarte dragut din partea ta Rose, dar eu sunt legat de laptop. Si in plus, cred ca am si uitat sa scriu. Si cand scriam si eu o data, scriam urat si ma faceam de ras, spuse chicotind. Statuse mai bine de o vara sa isi exerseze caligrafia. Reusise sa scrie mai frumos decat sora lui, dar scrisul la calculator ii spalase creierul.
-Si in plus, daca ar fi sa scriu pe foi ar fi mai urat. In primul rand, s-ar taia copaci degeaba si as da si bani pe foi si lui Charlie ii place natura. Incepu sa rade singur la gluma lui.
Sus In jos
Roselyn Von. Silver

MesajSubiect: Re: Come little children   Joi Iun 07, 2012 11:01 am

Roscata incepe sa rada si il priveste destul de amuzata.
Crede-am ca eu sunt cea traditionala si invechita.ii spune terminand batonul si incepand sa se joace cu ambalajul.Nu ma refeream la acel notebook si la tableta pe care o poti lu-a unde vrei, poti scrie cand vrei si etc. Ai fost atat de prin in calculator incat ai uitat ca mai exista si tablete?il intreaba chicotind incet.
Ea mereu crezuse ca e invechita, ca citeste toata ziua carti si ca sta mereu in biblioteca - chiar daca apartamentul ei era decorat in stil modern. Era dragut sa mai dai peste oameni ca Charlie si sa te simti si tu mai modern.
In plus, nici eu nu scriu mai frumos.ii spune zambind usor.
Sus In jos
Charles Rosser

MesajSubiect: Re: Come little children   Joi Iun 07, 2012 11:08 am

Se uita confuz la ea cu o spranceaca ridicata. Binenteles ca stia de tablete.
-Nu imi plac. Si nu imi iau ce are toata lumea. Asta m-a razgadit sa imi iau si eu o jucarie din aia. Unde ma uitam, tablete, e-book-uri si mai stiu eu ce. Spuse stramband din nas.
Poate avea el ceva la cutiuta. Dar niciodata nu i-a placut sa-si i-a ce avea deja vreo douazeci de persoane. Daca te laudai, spre exemplu, replica era "Da stiu. Am si eu." Ii se parea enervant.
-Si in plus, il am pe Microbita de mai bine de 2 ani si sa-l parasesc acum la greu? Nu as [utea face asta. E ca si cand ... statu putin sa se gandeasca la un exemplu. Pocni din degete. E ca si cand ai vrea sa vinzi prima chitara pe care ai invat sa canti pentru prima data, pentru alta noua. Pentru ca de acum esti profesionist si ai nevoie de alta mai buna. Corect?
Sus In jos
Roselyn Von. Silver

MesajSubiect: Re: Come little children   Joi Iun 07, 2012 11:16 am

Facu ochii mari si un botic de catelus trist.
Cum as putea sa-mi vand chitara mea rece, una dintre cele mai bune, pentru alta noua? Daca as face asta inseamna ca nu am suflet si ca sunt o insensibila care uita de trecut....se opri brusc si il privi amuzata,bine, m-ai prins. Nici eu nu as face asta dar, uneori e bine sa iesi afara mai des si sa lasi putin deoparte calculatorul. Si eventual ziua, nu noaptea ca un liliac. Chiar si pentru un baiat e periculos sa umblii noaptea singur cand sti ca orasul e plin de vampiri.termina ea de spus amuzata.
Pentru o vreme avea de gand sa fie pasnica si sa nu mai omoare vampirii care ii ieseau in cale sau sa faca vre-o prostie. Avea de gand sa fie fetita roscata si inocenta si chiar asa arata prima data cand o vedeai.
Sus In jos
Charles Rosser

MesajSubiect: Re: Come little children   Joi Iun 07, 2012 11:23 am

Incepu sa rada zgomotos. Unii ii spusesera ca are rasul molipsitor. Si se molipsea de la propriul ras, adica incepea sa rada si mai tare pana cand facea o criza de ras.
-Ei bine, asa am si eu sentimentul asta. Si nu mi-e frica de vampirii astia. Daca o fi sa mor, mor si gata. Dar as regreta dupa. In primul rand m-as gandi ca nu m-ai pot fi tata. Si dupa la sora mea, ca am lasat-o singurica. Se uita intristat in jos pentru trei secunde. Dar ridica capul cu obijnuitul zambet. Dar nu-s mort inca, deci profit de viata.
-Si urasc soarele. Ma enerveaza cand imi intra in ochi. Mai ales dimineata, cand vreau sa dorm.
Sus In jos
Roselyn Von. Silver

MesajSubiect: Re: Come little children   Joi Iun 07, 2012 11:28 am

Chicoti incet privindul usor melancolica. Stia cum e sa mori si sa-ti lasi persoanele dragi in spate dar, ea nu avusese incotro. Intr-un fel era fericita ca se intamplase asta, a vazut cum lumea a evoluat in fiecare secol si asta si-a dorit mereu. Dar, inca nu stia nimic despre fratele ei mari mare.
Scutura usor din cap apoi se ridica in picioare intinzadu-se putin apoi sarind de pe stanci aterizand usor pe iarba.
Hai sa ne mai plimbam, am amortit acolo.ii spune zambind intinzandu-se iar de parca tocmai de trezise dupa o noapte lunga se somn.
Bine inteles ca ea avea prostul obicei sa doarma pana la 12-1 si uneori 2 ziua, cand soarele bate mai tare si se ducea la bilbioteca daca nu avea chef de nimic.
Sus In jos
Charles Rosser

MesajSubiect: Re: Come little children   Joi Iun 07, 2012 11:35 am

Si el amortise. Il furnicau picioarele si il durea spatele. Se ridica si cobori usor, usor ajungand langa ea. Facu un mas mare si lenes inainte si incepu plimbarea.
-Varsta e de vina. Nu mai suntem asa tineri ca odinioara, incepu din nou sa rada. Aoleu, ce era cu el? Avea chef de glume si sa rada in continuu.
-Scuza-ma. Cred ca ora tarzie imi afecteaza partea serioasa a mea. Parca sunt drogat, imi vine sa rad intr-una.
Daca nu se opreste in cateva minute. avea s-o roage pe fata sa ii traga una sa se calmeze.
Sus In jos
Roselyn Von. Silver

MesajSubiect: Re: Come little children   Joi Iun 07, 2012 11:44 am

Incepu sa rada tare - rasul ei sunand ca un clopotel - mergand alaturi de el.
Daca razi si te simti ca un drogat, inseamna ca sunt o companie placuta sau doar te simti bine si ai chef de glume.ii spune razand mai incet.
Cel putin asa patea ea. Cand era cu cineva afara si radea mult sau ranjea mult inseamna ca se simtea bine in compania acelei persoane. Ehh...acum asta difera la fiecare, poate el se drogase inainte sa iafara la alergat.
Incepu sa rada la acest gand si scutura usor din cap continuand sa mearga prin iarba verde. Se uita la ceas, fara sa vrea, si vazu ca deja se facu 1:30 dar, nu ii era somn si nu prea avea chef sa plece deja acasa, stia ca nu avea ce face.
Sus In jos
Charles Rosser

MesajSubiect: Re: Come little children   Joi Iun 07, 2012 11:50 am

-Cred ca ambele variante.
Observa ca Rose se uita la ceas. Se gandi putin daca sa intrebe sau nu cat e ceasul.
-Cat e ceasul? Sa ma sperii? Era putin obosit dupa alergat, dar nu prea avea chef sa se duca acasa. Nu avea nimic de facut. Poate se uita din nou la Sweeny Todd pana adormea si facea un dus sau ceva de mancare.
-Nu vreau acasa, zise bombaning mai mult pentru el.
Sus In jos
Roselyn Von. Silver

MesajSubiect: Re: Come little children   Joi Iun 07, 2012 12:01 pm

1:30 si nici eu nu vreau sa merg acasa. Daca incep sa cant la chitara iar incepe nebuna de deasupra mea sa tipe si n-am chef de cearta.ii spune amuzata apoi se opri brusc.
Se aproprie de raul cristalin, luminat de luna si il privi cu un zambet diavolesc pe fata. Si asa nu aveau altceva mai bun de facut. Il privi cu acelasi zambet pe fata si ii facu semn , cu capul, spre rau.
Ce zici? Te incumeti sa sari cu mine in apa sau nu vrei sa racesti?il intreba incepand sa-i placa ideea de a sari.
Macar faceau si ei ceva amuzant ca doar n-o sa se plimbe pe acolo pana ii apuca somnu si eventual mai si dormeau acolo. Asta chiar ar fi fost ciudat.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Come little children   

Sus In jos

Come little children
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Morganville :: Out of city :: Stanci-
Mergi direct la: